Vishay/Dale RN65D20R0FB14
RN65D20R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D20R0FB14
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D20R0FB14.pdf
Availability of RN65D20R0FB14
QUANTITY
RN65D20R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D20R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D20R0FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D20R0FB14
Related LinksRN65D2, RN65D20R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D20R0FB14 Details Description
Related parts for RN65D20R0FB14
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 36POS .085 R/A datasheet.pdf
IC WEST BRIDGE ARROYO 81-WLCSP datasheet.pdf
CONN 2.0 W/B WAFER ASSY STR 2CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE MOUNT ADH datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf