Vishay/Dale RN65D20R5FRSL
RN65D20R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D20R5FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D20R5FRSL.pdf
Availability of RN65D20R5FRSL
QUANTITY
RN65D20R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D20R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D20R5FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D20R5FRSL
Related LinksRN65D2, RN65D20R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D20R5FRSL Details Description
Related parts for RN65D20R5FRSL
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
GUIDE LIGHT 1.5MM 8POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 60 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 500A 3TOWER datasheet.pdf
IC CLK GEN DUAL FRACT 40QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf