Vishay/Dale RN65D2151FRE6
RN65D2151FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2151FRE6
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2151FRE6.pdf
Availability of RN65D2151FRE6
QUANTITY
RN65D2151FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2151FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2151FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2151FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2151FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2151FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2151FRE6
ADM24S/AE24M/X datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30SKT CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
TRANS GAN 3N-CH BUMPED DIE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf