Vishay/Dale RN65D2211FB14
RN65D2211FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2211FB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2211FB14.pdf
Availability of RN65D2211FB14
QUANTITY
RN65D2211FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2211FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2211FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2211FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2211FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2211FB14 Details Description
Related parts for RN65D2211FB14
RES SMD 1.15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 29.21MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf