Vishay/Dale RN65D2261FB14
RN65D2261FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2261FB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2261FB14.pdf
Availability of RN65D2261FB14
QUANTITY
RN65D2261FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2261FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2261FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2261FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2261FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2261FB14 Details Description
Related parts for RN65D2261FB14
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MMIC 1W POWER AMP 37-42GHZ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
RES 965K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
KIT REF MOD/VERSATILE TPS61202 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT JACKS NI datasheet.pdf