Vishay/Dale RN65D2490FRSL
RN65D2490FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2490FRSL
Brief Description
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2490FRSL.pdf
Availability of RN65D2490FRSL
QUANTITY
RN65D2490FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2490FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D2490FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2490FRSL
Related LinksRN65D2, RN65D2490FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2490FRSL Details Description
Related parts for RN65D2490FRSL
JUMPER-H9992TR/1853VI/H9992TR12" datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP -48V 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 35 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf