Vishay/Dale RN65D2492FRE6
RN65D2492FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2492FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2492FRE6.pdf
Availability of RN65D2492FRE6
QUANTITY
RN65D2492FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2492FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2492FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2492FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2492FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2492FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2492FRE6
MOD PWR INLET FILTER 4A FUSED datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 12X12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 6X1/4" S XCS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT T/H datasheet.pdf