Vishay/Dale RN65D2552FB14
RN65D2552FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2552FB14
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2552FB14.pdf
Availability of RN65D2552FB14
QUANTITY
RN65D2552FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2552FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2552FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2552FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2552FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2552FB14 Details Description
Related parts for RN65D2552FB14
JUMPER-H9991TR/1852YL/X 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE IN-LINE #16 datasheet.pdf
IC CNTRLR PROT SW 8-TDFN datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCV 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 1W DO216 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf