Vishay/Dale RN65D2552FRE6
RN65D2552FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2552FRE6
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2552FRE6.pdf
Availability of RN65D2552FRE6
QUANTITY
RN65D2552FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2552FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2552FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2552FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2552FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2552FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2552FRE6
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES WW 3W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 S STEEL 10MM datasheet.pdf
RES 107K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
PANEL MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAGX-000035-01000 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 680K OHM 14SOIC datasheet.pdf