Vishay/Dale RN65D25R5FB14
RN65D25R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D25R5FB14
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D25R5FB14.pdf
Availability of RN65D25R5FB14
QUANTITY
RN65D25R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D25R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D25R5FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)