Vishay/Dale RN65D26R7FBSL
RN65D26R7FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D26R7FBSL
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D26R7FBSL.pdf
Availability of RN65D26R7FBSL
QUANTITY
RN65D26R7FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D26R7FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D26R7FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D26R7FBSL
Related LinksRN65D2, RN65D26R7FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D26R7FBSL Details Description
Related parts for RN65D26R7FBSL
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
VCO 1000-1500 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
UMK22-REL120/21-ST-TR datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 25 FOOT YL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 12A HOLD datasheet.pdf