Vishay/Dale RN65D2702FR36
RN65D2702FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2702FR36
Brief Description
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2702FR36.pdf
Availability of RN65D2702FR36
QUANTITY
RN65D2702FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2702FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D2702FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2702FR36
Related LinksRN65D2, RN65D2702FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2702FR36 Details Description
Related parts for RN65D2702FR36
DIODE MODULE 2KV 460A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
MARKER PLATE-ROLL datasheet.pdf
SENS 15PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL 5.5V SSOP-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
100000UF 63V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf