Vishay/Dale RN65D2742FRE6
RN65D2742FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2742FRE6
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2742FRE6.pdf
Availability of RN65D2742FRE6
QUANTITY
RN65D2742FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2742FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2742FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2742FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2742FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2742FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2742FRE6
FIXED IND 1UH 5A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
DOLLY HEAVY DUTY 4-2.0" DIAMETER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
RES 495K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf