Vishay/Dale RN65D2840FRE6
RN65D2840FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2840FRE6
Brief Description
RES 284 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2840FRE6.pdf
Availability of RN65D2840FRE6
QUANTITY
RN65D2840FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2840FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2840FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)284
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2840FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2840FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2840FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2840FRE6
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION OP AMPS SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.1A 44.2 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMB datasheet.pdf