Vishay/Dale RN65D2870FB14
RN65D2870FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2870FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2870FB14.pdf
Availability of RN65D2870FB14
QUANTITY
RN65D2870FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2870FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2870FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2870FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2870FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2870FB14 Details Description
Related parts for RN65D2870FB14
JUMPER-H1506TR/A3048L/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 9.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf