Vishay/Dale RN65D28R0FRSL
RN65D28R0FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D28R0FRSL
Brief Description
RES 28 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D28R0FRSL.pdf
Availability of RN65D28R0FRSL
QUANTITY
RN65D28R0FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D28R0FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D28R0FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D28R0FRSL
Related LinksRN65D2, RN65D28R0FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D28R0FRSL Details Description
Related parts for RN65D28R0FRSL
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INVERT 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 275A DO205AB datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf