Vishay/Dale RN65D3241FRE6
RN65D3241FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D3241FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D3241FRE6.pdf
Availability of RN65D3241FRE6
QUANTITY
RN65D3241FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D3241FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D3241FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D3241FRE6
Related LinksRN65D3, RN65D3241FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D3241FRE6 Details Description
Related parts for RN65D3241FRE6
DSUB CABL-AMM25G/ AE25G / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL SW 2048X2048 100-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 55W datasheet.pdf