Vishay/Dale RN65D33R2FBSL
RN65D33R2FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D33R2FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D33R2FBSL.pdf
Availability of RN65D33R2FBSL
QUANTITY
RN65D33R2FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D33R2FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D33R2FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D33R2FBSL
Related LinksRN65D3, RN65D33R2FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D33R2FBSL Details Description
Related parts for RN65D33R2FBSL
CAP FILM 0.056UF 2% 160VDC RAD datasheet.pdf
IC QUAD 2-INPUT MUX 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5.1A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 13A 8TSON-ADV datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 28TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM datasheet.pdf