Vishay/Dale RN65D3740FRE6
RN65D3740FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D3740FRE6
Brief Description
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D3740FRE6.pdf
Availability of RN65D3740FRE6
QUANTITY
RN65D3740FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D3740FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D3740FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D3740FRE6
Related LinksRN65D3, RN65D3740FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D3740FRE6 Details Description
Related parts for RN65D3740FRE6
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SO datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 4" TH datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf