Vishay/Dale RN65D3922FRSL
RN65D3922FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D3922FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D3922FRSL.pdf
Availability of RN65D3922FRSL
QUANTITY
RN65D3922FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D3922FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D3922FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D3922FRSL
Related LinksRN65D3, RN65D3922FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D3922FRSL Details Description
Related parts for RN65D3922FRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 2A WIRE TERM datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 0.28MA 1.45 OHM datasheet.pdf