Vishay/Dale RN65D3922FRSL
RN65D3922FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D3922FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D3922FRSL.pdf
Availability of RN65D3922FRSL
QUANTITY
RN65D3922FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D3922FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D3922FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D3922FRSL
Related LinksRN65D3, RN65D3922FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D3922FRSL Details Description
Related parts for RN65D3922FRSL
IC LED DRIVER 5-CH CMOS 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
MCU ARM7 32BIT 64-LFBGA datasheet.pdf
SOFT SHOULDER CARRYING CASE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 25.4X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
HEATSHRINK 40/16MM-15M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf