Vishay/Dale RN65D4003FB14
RN65D4003FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4003FB14
Brief Description
RES 400K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4003FB14.pdf
Availability of RN65D4003FB14
QUANTITY
RN65D4003FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4003FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D4003FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4003FB14
Related LinksRN65D4, RN65D4003FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4003FB14 Details Description
Related parts for RN65D4003FB14
CONN HEADER 8POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf