Vishay/Dale RN65D4021FR36
RN65D4021FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4021FR36
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4021FR36.pdf
Availability of RN65D4021FR36
QUANTITY
RN65D4021FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4021FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D4021FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4021FR36
Related LinksRN65D4, RN65D4021FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4021FR36 Details Description
Related parts for RN65D4021FR36
SENSOR SS DIG UNIPOLAR SINK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 125mA Backlight 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FRONT MNT SOLDER datasheet.pdf
VARISTOR 73V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf