Vishay/Dale RN65D4122FRE6
RN65D4122FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4122FRE6
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4122FRE6.pdf
Availability of RN65D4122FRE6
QUANTITY
RN65D4122FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4122FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D4122FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4122FRE6
Related LinksRN65D4, RN65D4122FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4122FRE6 Details Description
Related parts for RN65D4122FRE6
IC DIFF TRANSCEIVER TRPL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf