Vishay/Dale RN65D4222FBSL
RN65D4222FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4222FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4222FBSL.pdf
Availability of RN65D4222FBSL
QUANTITY
RN65D4222FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4222FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D4222FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4222FBSL
Related LinksRN65D4, RN65D4222FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4222FBSL Details Description
Related parts for RN65D4222FBSL
Connector Header 10 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPLICE PARA 10-12AWG SOLIS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 1MBIT 8SOIC datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V INCAND RND WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 44POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf