Vishay/Dale RN65D46R4FB14
RN65D46R4FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D46R4FB14
Brief Description
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D46R4FB14.pdf
Availability of RN65D46R4FB14
QUANTITY
RN65D46R4FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D46R4FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D46R4FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D46R4FB14
Related LinksRN65D4, RN65D46R4FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D46R4FB14 Details Description
Related parts for RN65D46R4FB14
RES SMD 910K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
INTERRUPTER SWITCH OPT 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 560K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.5-13.2V 1.0V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
25 POS BLACK PLASTIC HOOD datasheet.pdf
1200UF 50V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf