Vishay/Dale RN65D4750FB14
RN65D4750FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4750FB14
Brief Description
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4750FB14.pdf
Availability of RN65D4750FB14
QUANTITY
RN65D4750FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4750FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D4750FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4750FB14
Related LinksRN65D4, RN65D4750FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4750FB14 Details Description
Related parts for RN65D4750FB14
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5A TO-220SIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf