Vishay/Dale RN65D4753FBSL
RN65D4753FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4753FBSL
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4753FBSL.pdf
Availability of RN65D4753FBSL
QUANTITY
RN65D4753FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4753FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D4753FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4753FBSL
Related LinksRN65D4, RN65D4753FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4753FBSL Details Description
Related parts for RN65D4753FBSL
IC REG LDO 1.8V 0.8A TO220AB datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 26POS datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SOFTWARE TOOLSET C-WARE WINDOWS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 56V 4.46A datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
3/4 INCH HST RED 100/12" PKG datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf