Vishay/Dale RN65D5363FRE6
RN65D5363FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5363FRE6
Brief Description
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5363FRE6.pdf
Availability of RN65D5363FRE6
QUANTITY
RN65D5363FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5363FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D5363FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5363FRE6
Related LinksRN65D5, RN65D5363FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5363FRE6 Details Description
Related parts for RN65D5363FRE6
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DMM FORK DESIGN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC AMP AUD BRIGESTER MULTIWATT11 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 1POS datasheet.pdf