Vishay/Dale RN65D5900FRE6
RN65D5900FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5900FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5900FRE6.pdf
Availability of RN65D5900FRE6
QUANTITY
RN65D5900FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5900FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D5900FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5900FRE6
Related LinksRN65D5, RN65D5900FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5900FRE6 Details Description
Related parts for RN65D5900FRE6
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-F PNL MNT datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf