Vishay/Dale RN65D5900FRE6
RN65D5900FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5900FRE6
Brief Description
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5900FRE6.pdf
Availability of RN65D5900FRE6
QUANTITY
RN65D5900FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5900FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D5900FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5900FRE6
Related LinksRN65D5, RN65D5900FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5900FRE6 Details Description
Related parts for RN65D5900FRE6
CONN MINI-D 36POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 6.2A DIRECTFET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 15MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA 157 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
DIL FEMALE SMALL BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
1500UF 200V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf