Vishay/Dale RN65D60R4FRE6
RN65D60R4FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D60R4FRE6
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D60R4FRE6.pdf
Availability of RN65D60R4FRE6
QUANTITY
RN65D60R4FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D60R4FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D60R4FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D60R4FRE6
Related LinksRN65D6, RN65D60R4FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D60R4FRE6 Details Description
Related parts for RN65D60R4FRE6
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 5POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
KIT DEV FOR L138-FI-225-RC datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf