Vishay/Dale RN65D61R9FBSL
RN65D61R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D61R9FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D61R9FBSL.pdf
Availability of RN65D61R9FBSL
QUANTITY
RN65D61R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D61R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D61R9FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D61R9FBSL
Related LinksRN65D6, RN65D61R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D61R9FBSL Details Description
Related parts for RN65D61R9FBSL
CONN SHV PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3.9K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC PWR MEASUREMENT 1PH 10-TQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf