Vishay/Dale RN65D6983FB14
RN65D6983FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D6983FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D6983FB14.pdf
Availability of RN65D6983FB14
QUANTITY
RN65D6983FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D6983FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D6983FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D6983FB14
Related LinksRN65D6, RN65D6983FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D6983FB14 Details Description
Related parts for RN65D6983FB14
CONN RING 4/0 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 350MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 4MM SOLDER datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX NUT 3/8" METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf