Vishay/Dale RN65D7150FRE6
RN65D7150FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D7150FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D7150FRE6.pdf
Availability of RN65D7150FRE6
QUANTITY
RN65D7150FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D7150FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D7150FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D7150FRE6
Related LinksRN65D7, RN65D7150FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D7150FRE6 Details Description
Related parts for RN65D7150FRE6
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
RES 1.72M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf