Vishay/Dale RN65D7151FR36
RN65D7151FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D7151FR36
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D7151FR36.pdf
Availability of RN65D7151FR36
QUANTITY
RN65D7151FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D7151FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D7151FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D7151FR36
Related LinksRN65D7, RN65D7151FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D7151FR36 Details Description
Related parts for RN65D7151FR36
CONN HEADER VERT 22POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 03 POS .236 SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf