Vishay/Dale RN65D7500FR36
RN65D7500FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D7500FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D7500FR36.pdf
Availability of RN65D7500FR36
QUANTITY
RN65D7500FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D7500FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D7500FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D7500FR36
Related LinksRN65D7, RN65D7500FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D7500FR36 Details Description
Related parts for RN65D7500FR36
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 44POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC LP 40-QFN datasheet.pdf
FILTER LINE 20A STUD LOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf