Vishay/Dale RN65D7870FRE6
RN65D7870FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D7870FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D7870FRE6.pdf
Availability of RN65D7870FRE6
QUANTITY
RN65D7870FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D7870FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D7870FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D7870FRE6
Related LinksRN65D7, RN65D7870FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D7870FRE6 Details Description
Related parts for RN65D7870FRE6
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RF TXRX 2.4GHZ LP 48-QFN datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 10A TO220SM datasheet.pdf
LED PRISM 3MM YLW/YLW/YLW SMD datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG POSI LOCK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf