Vishay/Dale RN65D8062FRE6
RN65D8062FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D8062FRE6
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D8062FRE6.pdf
Availability of RN65D8062FRE6
QUANTITY
RN65D8062FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D8062FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D8062FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D8062FRE6
Related LinksRN65D8, RN65D8062FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D8062FRE6 Details Description
Related parts for RN65D8062FRE6
DIODE SCHOTTKY 50V 15MA MINIMELF datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.18 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf