Vishay/Dale RN65D8062FRE6
RN65D8062FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D8062FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D8062FRE6.pdf
Availability of RN65D8062FRE6
QUANTITY
RN65D8062FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D8062FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D8062FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D8062FRE6
Related LinksRN65D8, RN65D8062FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D8062FRE6 Details Description
Related parts for RN65D8062FRE6
MOSFET N-CH 60V 57A TO-262 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 32KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS R/A 4ROW SLD datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCHING 200V SOD-323 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf