Vishay/Dale RN65D80R6FBSL
RN65D80R6FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D80R6FBSL
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D80R6FBSL.pdf
Availability of RN65D80R6FBSL
QUANTITY
RN65D80R6FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D80R6FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D80R6FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D80R6FBSL
Related LinksRN65D8, RN65D80R6FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D80R6FBSL Details Description
Related parts for RN65D80R6FBSL
LED GREEN T1 RIGHT ANGLE PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" WW datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ASSORTMENT SC11 ATO/MINI/MAX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf