Vishay/Dale RN65D82R5FRSL
RN65D82R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D82R5FRSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D82R5FRSL.pdf
Availability of RN65D82R5FRSL
QUANTITY
RN65D82R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D82R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D82R5FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D82R5FRSL
Related LinksRN65D8, RN65D82R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D82R5FRSL Details Description
Related parts for RN65D82R5FRSL
TERM FEED-THRU BRANCH WM BEIGE datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf