Vishay/Dale RN65D9421FB14
RN65D9421FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D9421FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D9421FB14.pdf
Availability of RN65D9421FB14
QUANTITY
RN65D9421FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D9421FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D9421FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D9421FB14
Related LinksRN65D9, RN65D9421FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D9421FB14 Details Description
Related parts for RN65D9421FB14
CONN HDR 80POS BRD/BRD VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HEAD 80POS DL TIN GOLD SMD datasheet.pdf
SELF STRIPPING DROPWIRE BUTT CON datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
IC BUFFER 9OUTPUT 1.5V 48MLF datasheet.pdf