Vishay/Dale RN65D9763FRE6
RN65D9763FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D9763FRE6
Brief Description
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D9763FRE6.pdf
Availability of RN65D9763FRE6
QUANTITY
RN65D9763FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D9763FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D9763FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D9763FRE6
Related LinksRN65D9, RN65D9763FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D9763FRE6 Details Description
Related parts for RN65D9763FRE6
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 42.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .05" 20X4POS GOLD SMD datasheet.pdf
MIXING NOZZLE FOR 50ML DUO-PACK datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 10pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 21A datasheet.pdf