Vishay/Dale RN65E1003BBSL
RN65E1003BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1003BBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1003BBSL.pdf
Availability of RN65E1003BBSL
QUANTITY
RN65E1003BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1003BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1003BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1003BBSL
Related LinksRN65E1, RN65E1003BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1003BBSL Details Description
Related parts for RN65E1003BBSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 10-12AWG #10 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201AE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 16A ITO220AC datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI ABSO 5V SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf