Vishay/Dale RN65E1152BRE6
RN65E1152BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1152BRE6
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1152BRE6.pdf
Availability of RN65E1152BRE6
QUANTITY
RN65E1152BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1152BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E1152BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1152BRE6
Related LinksRN65E1, RN65E1152BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1152BRE6 Details Description
Related parts for RN65E1152BRE6
Connector Header 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 150 OHM 14DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO 16MSOP datasheet.pdf
2MM HM SHR/HSG LH 072 3.00 H datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 40W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.410" 3/5MM 2L datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT FP datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 22K OHM 18DRT datasheet.pdf