Vishay/Dale RN65E1153FRSL
RN65E1153FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1153FRSL
Brief Description
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1153FRSL.pdf
Availability of RN65E1153FRSL
QUANTITY
RN65E1153FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1153FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1153FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1153FRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1153FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1153FRSL Details Description
Related parts for RN65E1153FRSL
FIXED IND 300UH 178MA 11.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf