Vishay/Dale RN65E1200BRSL
RN65E1200BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1200BRSL
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1200BRSL.pdf
Availability of RN65E1200BRSL
QUANTITY
RN65E1200BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1200BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1200BRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1200BRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1200BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1200BRSL Details Description
Related parts for RN65E1200BRSL
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .100 SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf