Vishay/Dale RN65E1212BB14
RN65E1212BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1212BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1212BB14.pdf
Availability of RN65E1212BB14
QUANTITY
RN65E1212BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1212BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E1212BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1212BB14
Related LinksRN65E1, RN65E1212BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1212BB14 Details Description
Related parts for RN65E1212BB14
IC AUDIO SWITCH 3-IN/1-OUT 8-DMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.15 OHM 1% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 85-264V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf