Vishay/Dale RN65E1241BRSL
RN65E1241BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1241BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1241BRSL.pdf
Availability of RN65E1241BRSL
QUANTITY
RN65E1241BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1241BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1241BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1241BRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1241BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1241BRSL Details Description
Related parts for RN65E1241BRSL
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM VERT T/H 10AU datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 28 SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIE SET (4) #8 INSULK W/INS datasheet.pdf
RES 11.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 30 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE PIN datasheet.pdf